5°C

Potok Swelina (Swelinia)

Poprzedni
Następny

Pierwsze przekazy o potoku Swelina pochodzą ze źródła wyznaczonego na rok 1235, w którym figurowała jako rivulum qui Swelina dicitur. W latach późniejszych słowiańska nazwa strumienia występowała w dokumentach datowanych kolejno na 1283, 1291 i 1295 r. W drugiej połowie XIII wieku książę pomorski, Mściwój II przekazał Opactwu Cystersów w Oliwie piętnaście wsi, wśród których sytuowała się ówczesna  wieś „Soppoth”. Tym samym Swelina, w oparciu o akt donacyjny, zaczęła stanowić granicę pomiędzy dobrami władz świeckich, a zwierzchnictwem Kościoła. Podział ten funkcjonował przez prawie 500 lat.       

Po I rozbiorze Polski (1772)  majątek cysterski przeszedł pod administrację Królestwa Prus. Dopiero postanowienia traktatu wersalskiego (1919), na mocy których powstało autonomiczne Wolne Miasto Gdańsk, wyznaczyły kolejne granice.  W wyniku nowych podziałów, rzeka zaczęła oddzielać terytorium WMG od terenu ziem Polski. 40- kilometrowy odcinek graniczny był oznakowany granitowymi słupami z wyrytym napisem „Versailles 28.06.1919” i literami „F.D” (Freie Danzig) umiejscowionymi po stronie autonomicznego miasta, literą „P” (Polen), wyznaczającą obszary Rzeczpospolitej i „D” (Deutschland) wskazującą na tereny Niemiec. Przy ujściu Sweliny do Zatoki Gdańskiej znajdował się słup oznaczony numeracją „A001”, będący tym samym pierwszym z 206 postawionych oznaczeń.

W toponimii germańskiej Potok Graniczny był określany jako Der Grenzfliess, a sama Swelina funkcjonowała pod geograficznym terminem Menzelbach. Wynikało to z nierespektowania przez Niemców prastarej, słowiańskiej nazwy strumienia. W okresie międzywojennym granica międzypaństwowa stanowiła jedno z ulubionych miejsc spacerowiczów. Już w 1920 roku przy ujściu Sweliny została wybudowana prowizoryczna wartownia, stanowiąca w tym czasie punkt kontroli granicznej. Ze względu na brak wsparcia finansowego ze strony państwa, w przeciągu piętnastu lat znalazła się ona w stanie wymagającym gruntownego remontu. Dopiero w 1938 roku uległa modernizacji, a do jej ponownej budowy użyto drewnianych materiałów z rozebranej, przydrożnej wartowni. Postawiona została na trwałych, betonowych fundamentach, a dach został pokryty papą smołową. Całość inwestycji wyniosła 1206 złotych i 26 groszy.                                                  

Swobodne spacery przez granicę na plaży skończyły się wraz z początkiem II wojny światowej. W 1939 roku władze gdańska zamknęły przejście graniczne, a w jego miejscu postawiły zapory z drutu kolczastego.

W czasach współczesnych okolice potoku wciąż są wybierane jako miejsce spotkań turystów i mieszkańców. W 2005 roku utworzono około 13 hektarowy Rezerwat Przyrody Łąg Nad Swelinią. Na obszarze rezerwatu rosną sosny, dęby, buki oraz brzozy. W górnym brzegu potoku odnotowano występowanie zimnolubnego płazińca, wypławka alpejskiego. Fauna obszaru bogata jest w bezkręgowce, jednakże nie żyje tam wiele ryb. Wyjątkiem jest zagrożony gatunek, pstrąg potokowy. Ze względu na jego nikłą obecność w sopockich wodach, nie jest on przeznaczony do swobodnego łowienia. Długość Sweliny wynosi 2,6 km, a w jej dolnym brzegu umiejscowiony jest niewielki akwen, Staw Mazowiecki (Morawiecki).

Na przestrzeni lat nazwa potoku ewoluowała. Od słowiańskich określeń Swelina, Svelna, do obecnie używanego Swelinia. W latach 60 i 70 był często mylony z Kamiennym Potokiem.

A.W  

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on pinterest
Share on email
POLITYKA PRYWATNOŚCI

Na SopotOnline.pl respektujemy prywatność odwiedzających naszą witrynę. Priorytetem jest dla nas ochrona Twoich danych osobowych. Korzystając z naszej strony jednocześnie akceptujesz zasady naszej polityki prywatności oraz cookies.